DDM hl. m. Prahy
Jezdecké středisko Zmrzlík
Jezdecké středisko Zmrzlík
Login

Jaké oblečení ke konímVhodně zvolené oblečení je důležité.

Co na sebe

                                         

Jako skoro ve všem co děláme, je i v jezdectví důležité to, co máme na sobě. I když ani ne tak kvůli okouzlování opačného pohlaví jako spíš kvůli vlastnímu pohodlí a bezpečnosti. I ten nejklidnější kůň se někdy může splašit
a zkušenost ukazuje, že nejčastěji padají nejpokročilejší jezdci. :-)

Z hlediska bezpečnosti je nejdůležitější helma. V našem oddíle ji musí mít při jízdě na koni všechny osoby mladší 18 let, ale vřele ji doporučujeme i dospělým. Pro úplně první seznámení s koněm přimhouříme oko i nad helmou cyklistickou, ale pokud se chcete jezdectví věnovat častěji, určitě si pořiďte jezdeckou – je navržená přesně na typy úrazů při pádu z koně. Hlavně musí dobře sedět – ani rozepnutá by se na hlavě neměla hýbat. Za nízký poplatek si u nás můžete helmu i půjčit, ale je nutné počítat s tím, že máme jenom omezený počet kusů nemnoha velikostí.

 

I když se to možná nezdá, pro bezpečnost jsou zásadní i boty. Pokud se budete snažit nacpat do třmenu pohorku
s traktorovou podrážkou, možná taky budete muset přetrpět celou hodinovou jízdu bez třmenů – ohromná bota se prostě do třmenu nevejde. Nehledě na to, že při případném pádu existuje reálná možnost, že si vyzkoušíte středověké mučení vláčením za koněm. Takže si rozhodně vyberte boty s hladkou podrážkou. Vážní zájemci o jezdectví můžou investovat buď do perek (to jsou kotníčkové jezdecké boty doplňují se minichapsy, viz dál), případně gumových jezdeckých holínek, opravdoví profíci jezdí ve vysokých kožených jezdeckých botách (pokud se jim podařilo získat sponzora nebo vykrást banku), na zimu se osvědčují zateplené termoboty.

 

Pro pohodlí jezdce jsou nejdůležitější kalhoty. Rozhodně a za každého počasí musí být dlouhé, pokud možno
z elastických materiálů. Zvlášť pánové by si neměli vybírat kalhoty moc úzké. Pokud netoužíte po odřeninách
a modřinách na vnitřní straně stehen, nechte ve skříni kalhoty se silnými švy na vnitřní straně nohavice – například většina džín je proto pro jízdu naprosto nevhodná. Jezdíte-li často, vyplatí se investovat do rajtek – to jsou speciální kalhoty bez švů na vnitřní straně stehen, kolenní partie a někdy i celý sed bývají z kůže, takže jezdec drží v sedle jako přilepený. Poměrně často se stává, že si jezdec odře nohu o třmenový řemen nebo vytahující se kalhoty – proto se jezdí buď ve vysokých botách nebo se přes nízké boty navlékají minichapsy – jakési kožené chrániče dolní části nohy.

 

Pokud není vyloženě tropické počasí, je dobré jezdit v dlouhém rukávu. Na vyjížďkách se člověk nepoškrábe o větve
a když náhodou spadne do písku (třeba na jízdárně), neodře si ruce.

 

V zimě, ale i v létě, když se potí ruce, se vyplatí používat rukavice. Ty jezdecké na sobě mají gumové čudlíky, takže
v nich otěže neprokluzují. Krom toho jsou v místě vedení otěží zesílené, tudíž se hned neprodřou.

 

A malá rada na závěr – počítejte s tím, že jdete za přírodou, tudíž se můžete zašpinit. Na to je třeba myslet obzvlášť, pokud cestou k nám využíváte MHD.

 

Veškeré speciální jezdecké vybavení koupíte v prodejnách jezdeckých potřeb, kterých je dnes opravdu hodně. JS Zmrzlík spolupracuje s prodejnou Equiservis, která našim členům poskytuje slevy. Aktuální informace o slevách získáte u vedoucí JS.

 

Celoroční kroužky

Všechny kroužky pro děti začínají třetí týden v září (první dva týdny probíhají podle loňského rozvrhu) a končí s koncem školního roku (na konci června). Po dohodě se lze přihlásit i v průběhu školního roku. Kroužky neprobíhají o prázdninách (místo nich jsou služby). Děti jsou celou dobu pod dohledem plnoleté osoby (včetně víkendů, prázdnin apod.). Jezdecké hodiny probíhají ve skupinách (cca 4–6 jezdců). Všechny děti a mládež do 18 let musí mít při jízdě na koni bezpečnostní helmu, pro mladší děti doporučujeme bezpečnostní vestu. 
 

 

Kontakt


Kontakt: Na Zmrzlíku 3, 150 00  Praha 5-Řeporyje 

Telefon: 222 333 808  

E-mail: zmrzlik@ddmpraha.cz  

Web: www.ddmpraha.cz  

Vedoucí střediska: Jana Plachá 

Pedagogové: Šárka Ambrosová

Příměstské tábory

Komu jsou určené? 
Všem školou povinným milovníkům koní. 
Co se naučíš? 
To záleží na tom, co už umíš. Každopádně se budeš celý den starat o koně a dovídat se o nich spoustu informací. Nemine tě krmení koní, čištění srsti a kopyt, můžeš pomáhat při kydání, podestýlání, zametání… Jezdí se každý den hodinu, zpravidla půl hodiny na jízdárně a na půl hodiny se chodí na vodění ven. V programu samozřejmě nechybí ani táborové hry. 
Kdy probíhají? 
Každý den, kdy není škola – tj. o všech školních prázdninách, státních svátcích i víkendech.