Výživa koní

Koně jsou býložravci, to znamená, že jejich potravou je pouze rostlinná strava, párkem nebo steakem jim tedy radost neuděláte.

Potravu koně přijímají pomocí pohyblivých pysků a zubů a důkladně jí rozkoušou, kůň přežkývkne až 60krát za minutu. Počet zubů u koní se může dle pohlaví lišit, závisí to na špičácích a vlčích zubech, klisna má obvykle 36 zubů, hřebec 42 (až 44) a valach 40 (dle věku při kastraci). Po spolknutí putuje sousto hltanem a jícnem do žaludku. Žaludek koně není příliš velký, má 10–20 litrů, a krmivo se v něm zdržuje po dobu asi 15 minut, poté putuje dále do tenkého střeva. Kůň nemůže zvracet, protože úhel, pod kterým jícen ústí do žaludku je ostrý, a tak se trávenina už nedostane zpět. Většina trávení se u koně odehrává ve slepém střevě, kde se tráví vláknina, slepé střevo je součástí tlustého střeva, a to má až 6 metrů a objem průměrně 130 litrů. Trávenina se do slepého střeva dostává už za 30 minut po opuštění žaludku. Zahuštěná trávenina z tlustého střeva je posunována do konečníku, kde zůstává až do vyloučení. Kůň za den vyprodukuje průměrně 12–25 kg trusu a kálí 5–10krát denně.

Trávicí trakt koně je uzpůsoben k neustálému příjmu malého množství potravy, jinými slovy k pastvě. Základní složkou potravy koně je objemné krmivo a sportovní a jezdečtí koně dostávají často navíc ještě jadrné krmivo, které má energii více koncentrovanou.