DDM hl. m. Prahy
Jezdecké středisko Zmrzlík
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Jezdecké středisko Zmrzlík

Výživa koní

Koně jsou býložravci, to znamená, že jejich potravou je pouze rostlinná strava, párkem nebo steakem jim tedy radost neuděláte.

Potravu koně přijímají pomocí pohyblivých pysků a zubů a důkladně jí rozkoušou, kůň přežkývkne až 60krát za minutu. Počet zubů u koní se může dle pohlaví lišit, závisí to na špičácích a vlčích zubech, klisna má obvykle 36 zubů, hřebec 42 (až 44) a valach 40 (dle věku při kastraci). Po spolknutí putuje sousto hltanem a jícnem do žaludku. Žaludek koně není příliš velký, má 10–20 litrů, a krmivo se v něm zdržuje po dobu asi 15 minut, poté putuje dále do tenkého střeva. Kůň nemůže zvracet, protože úhel, pod kterým jícen ústí do žaludku je ostrý, a tak se trávenina už nedostane zpět. Většina trávení se u koně odehrává ve slepém střevě, kde se tráví vláknina, slepé střevo je součástí tlustého střeva, a to má až 6 metrů a objem průměrně 130 litrů. Trávenina se do slepého střeva dostává už za 30 minut po opuštění žaludku. Zahuštěná trávenina z tlustého střeva je posunována do konečníku, kde zůstává až do vyloučení. Kůň za den vyprodukuje průměrně 12–25 kg trusu a kálí 5–10krát denně.

Trávicí trakt koně je uzpůsoben k neustálému příjmu malého množství potravy, jinými slovy k pastvě. Základní složkou potravy koně je objemné krmivo a sportovní a jezdečtí koně dostávají často navíc ještě jadrné krmivo, které má energii více koncentrovanou.

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Přípravka na Biologickou olympiádu

  VÍCE INFORMACÍ
 • Zahradnické okénko

  VÍCE INFORMACÍ
 • CZ 0:10 / 1:19 Antokyany – pH citlivá rostlinná barviva

  VÍCE INFORMACÍ
 • Nemáte možnost doma chovat krokodýla, poníka, klokana či varana?

  VÍCE INFORMACÍ
 • Přihlašování na tábory

  VÍCE INFORMACÍ
Pravidla fungování v DDM HMP od 12. do 30. 4. 2021
Kromě účastníků individuální výuky není vstup veřejnosti povolen. Účastníci činnosti musí mít respirátor FFP2, nanoroušku, případně chirurgickou roušku a dále čestné prohlášení.