Flegmóna

Flegmóna je neohraničený bakteriální zánět měkkých tkání podkoží, nejčastěji postihuje pánevní (tedy zadní) končetiny. Pokud zánět postihne lymfatické cévy, je nazýván lymfangitida. Zánět se do končetiny může dostat i tou nejmenší oděrkou, proto je třeba nohy koním pravidelně kontrolovat a případné oděrky vždy ošetřit. Kůň, který flegmónu již jednou prodělal, je na ní náchylnější, a tak hrozí vyšší riziko, že se vrátí. Při špatně léčené flegmóně hrozí vznik sloní nohy, pojem sloní noha se používá i v případě, že flegmony přejde do chronického stádia.

Jak poznat flegmónu:
Končetina rychle a výrazně oteče (někdy vypadá jako sloup), otok obvykle hřeje, je tvrdý na pohmat (může mít těstovitou konzistenci, když se zmáčkne). Otok bývá často také bolestivý, někdy až tak, že kůň kulhá, nebo na nohu odmítá došlápnout. Také se může stát, že má kůň horečku.

První pomoc:

U většiny otoků, zánětu a poranění se v první fázi doporučuje končetinu chladit, ideálně tekoucí vodou (hydroterapie), chlazením se snižuje prokrvení daného místa a tím se zamezuje rozvoji zánětu a bolestivého otoku, který svým tlakem poškozuje okolní buňky. Jakékoliv akutní záněty chladíme v prvních třech dnech, poté se chlazením může snižovat schopnost hojení. V případě flegmóny má chlazení smysl pouze pokud flegmóna teprve vzniká, chlazením se dá jejímu vzniku zamezit. 

  • Zavolat veterináře.
  • Udělat na nohu zapařovací obvaz.
  • U nás na Zmrzlíku je potřeba hlavně ze všeho nejdřív vaše podezření hlásit komukoliv z vedoucích.

Léčba:

Přivolaný veterinář koni s flegmónou nasadí antibiotika, obvykle poradí dělat každý den zapařovací obvaz na několik hodin a na noc suchou nohu bandážovat, aby byla v teple. Koně je dobré provádět po tvrdém povrchu několikrát denně, pokud je schopný na nohu došlápnout, pohyb je důležitý pro vstřebávání tekutiny v podkoží. Je možné provádět lymfodrenáž. Po ukončení léčby antibiotiky by se měl kůň co nejvíce pohybovat (výběh, provádění a později běžná jezdecká práce). 

Zapařovací obvaz:
Zapařovací obvaz, často nazývaný zkráceně zapařovák, není vůbec těžké udělat, je k tomu potřeba pouze nasákavý materiál (ručník, látka, hadr), izolační nepropustná vrstva (igelitka, igelitový pytel nebo folie) a fleecová bandáž pro upevnění.

  • Hadr nejprve namočíme, často se používá roztok Betadiny kvůli dezinfekci případných oděrek na noze, a omotáme na postiženou končetinu. 
  • Jako druhou vrstvu použijeme igelitku či folii a končetinu s ní obalíme přes hadr.
  • Nakonec obě vrstvy připevníme bandáží. Pokud děláme na pánevní končetině vysoký zapařovací obvaz (i přes hlezenní kloub), můžeme místo bandáže použít přepravní chrániče. 

Zapařovací obvaz na noze obvykle necháváme 2–4 hodiny, někdy se výjimečně může nechávat až 8 hodin přes noc. 

 


Články k tématu