Laminitida je onemocnění kopyt, při němž dochází k poklesu a rotaci kopytní kosti, a to v důsledku selhání závěsného aparátu lamel kopyta (lamely tvoří kopytní škáru a kopytní stěnu).
Principů vzniku schvácení kopyt je hned několik, první je septický šok, dále hyperinzulinémie (zní to složitě, ale vše si vysvětlíme) a posledním je nadměrná zátěž končetiny.
Jak poznat, že má kůň laminitidu:
Typickým příznakem akutní fáze laminitidy je obrovská bolest kopyt, především v jejich přední části. Kůň se proto snaží chodit po patkách, a tak můžeme pozorovat postoj, který je pro laminitidu typický – kůň předsouvá přední končetiny před sebe, aby mohl stát na patkách a zadní končetiny sune pod břicho a přenáší na ně hodně váhy. Kůň s akutním schvácením kopyt se také nechce hýbat a často dojde k ulehnutí a odmítá vstát, typický je také silný puls v tepnách vedoucích do kopyta a kopyta hřejí. Do této fáze je však lepší vůbec nedojít, a tak, když na koni pozorujeme jiné změny jako je průjem, horečka, těžké dýchání, nechutenství a výtok z pochvy (u klisen po porodu), voláme ihned veterináře.
První pomoc při schvácení kopyt:
U případu pozdě řešené laminitidy může dojít k až k vyzutí kopyta nebo k chronické laminitidě, kdy dochází ke změnám na kopytě a kopytní kosti.