Překážková dráha
Tuto aktivitu lze realizovat u všech věkových kategorií a je možné sestavit dráhu s různým stupněm obtížnosti. Mladší děti mají v oblibě propojení cvičení s příběhem (cesta džunglí, výlet lesem, šplhání po horách, safari). Pro starší kategorie můžeme zařadit více posilovacích a gymnastických prvků (přítahy na žebřinách, dřepy apod.). Tento typ aktivity je dětmi oblíbený pro svoji všestrannost, pestrost, a rovněž i proto, že je vede k překonání určitých obav a strachu z některých cvičení.
Součástí překážkové dráhy mohou být např. žebřík, lavičky, kužely, žíněnky, obruče, švédská bedna, žebřiny atp. Cviky vybíráme dle zdatnosti a fyzických schopností dětí. I tak je nutné jim při náročnějším cvičení poskytnout dopomoc, aby se předešlo případným zraněním.
Před startem probíhá vždy detailní popis, výklad a předvedení jednotlivých cviků doplněné výkladem o smyslu a cíli cvičení. Toto cvičení rozvíjí především hrubou motoriku a obratnost. Děti se naučí plazit, lézt, skákat, držet rovnováhu, běhat různými způsoby, zapojovat všechny svaly, rozvíjí koordinaci pohybů a mrštnost. Je kladen důraz i na přesnost provedení a pozornost dětí.
Po dokončení společně nářadí uklidíme, aby bylo vše připraveno pro další tréninkové skupiny a děti si osvojily návyk vrátit použité nářadí na své místo.
Využití překážkové dráhy se neomezuje jenom na tělocvičnu nebo stadion, ale můžeme ji s úspěchem zařadit i v přírodě, třeba na výletě.
Články k tématu