Jak se připravit na nástup do školky

Aby byl nástup do školky plynulým krokem, a ne stresujícím a nejistým skokem do neznáma, je třeba nepodcenit přípravy. Asi jako na exotickou dovolenou – vybrat si včas to správné místo, vše dobře naplánovat, nechat si poradit od těch, kteří mají vlastní zkušenost, a hlavně vyrazit s pocitem, že si to všichni užijete. Názory odborníků i samotných rodičů na věkovou hranici jsou různé, ze zkušenosti se ale přikláním k tomu, že většina dětí je připravena odloučit se od matky kolem třetího roku.

Postupujte systematicky

Samostatnost ale nepřijde ze dne na den, je třeba začít s procesem odloučení dříve – dítě (rádo) stráví odpoledne s babičkou, jde si pohrát k sousedům, zkrátka je zvyklé být na chvíli bez rodičů mimo domov. Pokud tyto situace dobře zvládá a má zájem o interakci s jinými dětmi, můžete doma začít o školce mluvit. Vyprávějte si, jak to ve školce chodí, a vyzdvihujte pozitiva. Seznamte se dopředu s učitelkami a zmiňujte jejich jména, dítě je pak rychleji přijme do svého světa. Dobře si také naplánujte, kdy dítě do školky dáte. Ideální je období, kdy na dítě nejsou kladeny další nové nároky. Nástup do školky rozhodně neusnadní narození mladšího sourozence (který je doma s mámou), odvykání si od dudlíku nebo delší služební cesta jednoho z rodičů. Pokud se dítě cítí ve školce nejistě, podpořte ho svou přítomností a společně vše prozkoumejte. To může trvat den, ale také týden. Jestliže ani po čtrnácti dnech není dítě ochotné vás „propustit“, je namístě se zamyslet: možná nevysíláme správné signály nebo jednoduše ještě nedozrál ten správný čas (děti v tomto věku dělají téměř zázračné pokroky a každý den je velmi znát, někdy jen stačí odložit nástup do školky o měsíc či dva a své dítě „nepoznáte“).

Buďte sebejistí a stůjte si za svým rozhodnutím

Nedejte najevo svoje obavy, dítě nelitujte ani mu nelžete. Ujistěte ho, že být ve školce je naprosto v pořádku, vytvořte pocit bezpečí, a jakmile vycítíte, že je dítě připravené, svůj odchod déle neodkládejte. Rozlučte se a sebejistě odejděte. Rodiče, kteří zbytečně (byť s dobrým úmyslem) protahují svůj odchod, přiživují stres a napětí svého potomka. Když ho (v rozumný čas) vyzvedáváte, nevítejte se s ním, jako byste se neviděli měsíce, a překonejte nutkání vyjádřit dítěti obdiv, že to ve školce „přežilo“.

Správně nastavený spánkový režim

První týdny v dosud neprobádaném prostředí plném nových podnětů jsou velice vyčerpávající, proto myslete na to, že než dítě do školky nastoupí, musí mít správně nastavený spánkový režim. Pokud doma svádíte boje o včasné usínání, dítě má noční běsy nebo ráno vyspává jako po večírku, nemůže být ve školce ve fyzické ani psychické pohodě.

Každodenní dětské rituály

Děláte každé ráno deset dřepů nebo si potřebujete dát po příchodu do práce kávu? I děti chtějí mít své rituály, které jim pomohou přehoupnout se přes každodenní těžkosti. Dejte dítěti do školky oblíbeného plyšáka, nechte ho, aby ve školce samo zazvonilo, zamávejte si při odchodu přes okno.

Děti jsou velmi křehké a silné zároveň, chtějí samy zvládat to, co je pro jejich vývoj přirozené. Mají v sobě zakódovanou touhu poznávat a překonávat. Stejně jako my dospělí. Důležité je, abyste malého hrdinu maximálně podpořili. Buďte si jistí sami sebou i svým přesvědčením, že bude ve školce vaše dítě šťastné a v bezpečí, a pak si to všichni opravdu užijete!

Autor: Karolina Podobová