DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Stanice přírodovědců

Expozice rostlin a zvířat

Základním kamenem Stanice přírodovědců jsou skleníky a tropické terárium.

Ve sklenících jsou k vidění subtropické a tropické rostliny, sukulenty a kaktusy, masožravé druhy, cibulovité a hlíznaté rostliny či cizokrajné bylinky. Vedle toho jsou ve sklenících umístěna také akvária a terária s množstvím živočichů. Zblízka si tak můžete prohlédnout roztomilé opičky kosmany, "dračí" ještěry varany, nebezpečné želvy kajmanky a samozřejmě i již zmíněného krokodýla nilského, který se díky své oblibě stal symbolem Stanice přírodovědců. Nelze opomenout ani zástupce z říše hadů, v teráriích se nacházejí mnohametrové krajty tmavé a hroznýši. V akváriích se prohánějí hejna barevných rybek, mezi nimiž nechybí ani unikátní druhy, např. střikoun.

Ve venkovních výbězích narazíte na poníky, kozy, prasata, ale i exotičtější zvířata, jako jsou třeba klokani. V teplých měsících je otevřeno i venkovní terárium, kde je možné spatřit letnění vybraných živočichů v prostředí podobném jejich původnímu biotopu. Pro chovatelské kroužky byly zřízeny dvě místnosti plné králíků a hlodavců doplněné některými zástupci ptáků. V prostorách Stanice přírodovědců ale nenaleznete pouze exotická zvířata. Velká pozornost je zde zaměřena i na ochranu volně žijících druhů. Podmínky k životu v samém centru Prahy zde mají například tři druhy chráněných čolků a nespočet plazů. Pro ně bylo vytvořeno zimoviště či vyhřívací stráň. Výčet ochrany místních živočichů lze doplnit i o expozici volně žijícího hmyzu – "Insekt hotel". K pozorování obojživelníků doporučujeme malý rybníček osázený vodními rostlinami. Dětští návštěvníci jistě ocení hřiště, rodiče pak možnost posezení v zahradním altánu. 

V přední části areálu se nachází malá alpínská zahrada, ovocný sad a další doprovodná zeleň. V horní části zahrady nad skleníky je možno navštívit bylinkovou zahradu. Součástí této zahrady jsou i zeleninové záhony, trvalkové výsadby, štěrkový záhon, hmyzí hotel, skleníček apod. Je zde možnost čerpat inspiraci i pro vlastní zahradnické pokusy.

 

Rostliny
Co u nás najdete? Ve sklenících subtropické a tropické rostliny, sukulentní rostliny (listové sukulenty + kaktusy), cibulovité a hlíznaté rostliny apod. V přírodní zahradě najdete naučnou bylinkovou zahradu, zeleninovou zahradu, trvalkové záhony, ukázku "jedlého lesa", tradiční i netradiční ovocné stromy apod.
Zvířata
Prohlédněte si naše svěřence, které u nás můžete potkat: od krokodýla, anakondy, varana, přes klokany, poníky, lamu až po králíky a hlodavce.
Adopce zvířat
Hledáme adoptivní rodiče pro naše zvířata! Rozšiřte své rodiny o nového člena a staňte se adoptivními rodiči zvířat ze Stanice přírodovědců.

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Koňské zimní radovánky 2021

  VÍCE INFORMACÍ
 • Jak na přivolání?

  VÍCE INFORMACÍ
 • Otevíráme!

  VÍCE INFORMACÍ
 • Otevíráme

  VÍCE INFORMACÍ
 • Pomozte nám svým pohybem získat finance na učebnu virtuální reality

  VÍCE INFORMACÍ
Úspěšné krajské kolo SOČ 2021
Pražské kolo soutěže Středoškolská odborná činnost bylo úspěšně zakončeno obhajobami studentských prací, letos opět v online formátu. Odborné poroty posoudily 65 prací v 18 oborech, 36 prací postupuje do celostátního kola. Výsledková listina je k nahlédnutí na www.ddmpraha.cz/soc. Děkujeme všem zúčastněným za inspirativní setkání!