DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců

Expozice rostlin a zvířatZákladním kamenem Stanice přírodovědců jsou skleníky a tropické terárium.

Ve sklenících jsou k vidění subtropické a tropické rostliny, sukulenty a kaktusy, masožravé druhy, cibulovité a hlíznaté rostliny či cizokrajné bylinky. Vedle toho jsou ve sklenících umístěna také akvária a terária s množstvím živočichů. Zblízka si tak můžete prohlédnout roztomilé opičky kosmany, "dračí" ještěry varany, nebezpečné želvy kajmanky a samozřejmě i již zmíněného krokodýla nilského, který se díky své oblibě stal symbolem Stanice přírodovědců. Nelze opomenout ani zástupce z říše hadů, v teráriích se nacházejí mnohametrové krajty tmavé a hroznýši. V akváriích se prohánějí hejna barevných rybek, mezi nimiž nechybí ani unikátní druhy, např. kostlín nebo střikoun.

Ve venkovních výbězích narazíte na poníky, kozy, prasátka, ale i exotičtější zvířata, třeba klokany a lamu. V teplých měsících je otevřeno i venkovní terárium, kde je možné spatřit letnění vybraných živočichů v prostředí podobném jejich původnímu biotopu. Pro chovatelské kroužky byly zřízeny dvě místnosti plné králíků a hlodavců doplněné některými zástupci ptáků. V prostorách Stanice přírodovědců ale nenaleznete pouze exotická zvířata. Velká pozornost je zde zaměřena i na ochranu volně žijících druhů. Podmínky k životu v samém centru Prahy zde mají například tři druhy chráněných čolků a nespočet plazů. Pro ně bylo vytvořeno zimoviště či vyhřívací stráň. Výčet ochrany místních živočichů lze doplnit i o expozici volně žijícího hmyzu – "Insekt hotel".

V přední části areálu se nachází pečlivě udržovaná alpínská zahrada, další zeleň pak tvoří různé druhy dřevin. Nechybí zde ani bylinková zahrada, kde je možnost čerpat inspiraci i pro vlastní zahradnické pokusy. K pozorování obojživelníků doporučujeme malý rybníček osázený vodními rostlinami. Dětští návštěvníci jistě ocení hřiště, rodiče pak možnost posezení v zahradním altánu.

 

Rostliny
Co u nás najdete? Subtropické a tropické rostliny, sukulentní rostliny (listové sukulenty + kaktusy), masožravé rostliny, cibulovité a hlíznaté rostliny a cizokrajné bylinky.
Zvířata
Prohlédněte si naše svěřence, které u nás můžete potkat: od krokodýla, anakondy, varana, přes klokany, poníky, lamu až po králíky a hlodavce.
Patronát a adopce zvířat
Hledáme patrony a adoptivní rodiče pro naše zvířata! Rozšiřte své rodiny o nového člena a staňte se adoptivními rodiči zvířat ze Stanice přírodovědců.