DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců
Login

Expozice rostlin a zvířatZákladním kamenem Stanice přírodovědců jsou skleníky a tropické terárium.

Ve sklenících je dnes k vidění bohatá sbírka cizokrajných rostlin, mezi nimiž nechybí subtropické a tropické rostliny, sukulenty a kaktusy, masožravé druhy, cibulovité a hlíznaté rostliny či cizokrajné bylinky. Vedle toho jsou ve sklenících umístěna také akvária a terária s unikátní sbírkou živočichů. Zblízka si tak můžete prohlédnout roztomilé opičky kosmany, "dračí" ještěry varany, nebezpečné želvy kajmanky a samozřejmě i již zmíněného krokodýla nilského, který se díky své oblibě stal symbolem Stanice přírodovědců. Nelze opomenout ani zástupce z říše hadů, v teráriích se nacházejí mnohametrové anakondy, krajty a hroznýši. V akváriích se prohánějí hejna barevných rybek, mezi nimiž nechybí ani unikátní druhy, např. lezec nebo střikoun.

Stanici přírodovědců ale netvoří jen skleníky – ve venkovních výbězích narazíte na malé stádo poníků, kozu s lamou, prasátka, ale i exotičtější zvířata, třeba klokany a lamu. V teplých měsících je otevřeno i venkovní terárium, kde je možné spatřit letnění vybraných živočichů v prostorách blízkých jejich původnímu biotopu. Především pro dětské chovatelské kroužky se využívá mnoho druhů oblíbených domácích mazlíčků, jako jsou zakrslí králíci, morčata a křečci či méně obvyklé druhy, např. činčily, osmáci a pískomilové. V neposlední řadě zde najdete také zástupce ptačí říše – emu hnědé či andulky.

V prostorách Stanice přírodovědců ale nenaleznete pouze exotická zvířata. Velká pozornost je zde zaměřena i na ochranu volně žijících druhů. Podmínky k životu v samém centru Prahy zde mají například tři druhy chráněných čolků a nespočet plazů. Pro ně bylo vytvořeno i nové zimoviště či vyhřívací stráň. Výčet ochrany místních živočichů lze doplnit i o expozici volně žijícího hmyzu – "Insekt hotel".

V přední části areálu se nachází pečlivě udržovaná alpínská zahrada, další zeleň pak tvoří různé druhy dřevin. Nechybí zde ani bylinková zahrada, kde je možnost čerpat inspiraci i pro vlastní zahradnické pokusy, či malé jezírko osázené vodními rostlinami. Dětští návštěvníci jistě ocení nové hřiště, rodiče pak možnost posezení v zahradním altánu.