DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Stanice přírodovědců

Expozice rostlin a zvířat

Základním kamenem Stanice přírodovědců jsou skleníky a tropické terárium.

Ve sklenících jsou k vidění subtropické a tropické rostliny, sukulenty a kaktusy, masožravé druhy, cibulovité a hlíznaté rostliny či cizokrajné bylinky. Vedle toho jsou ve sklenících umístěna také akvária a terária s množstvím živočichů. Zblízka si tak můžete prohlédnout roztomilé opičky kosmany, "dračí" ještěry varany, nebezpečné želvy kajmanky a samozřejmě i již zmíněného krokodýla nilského, který se díky své oblibě stal symbolem Stanice přírodovědců. Nelze opomenout ani zástupce z říše hadů, v teráriích se nacházejí mnohametrové krajty tmavé a hroznýši. V akváriích se prohánějí hejna barevných rybek, mezi nimiž nechybí ani unikátní druhy, např. střikoun.

Ve venkovních výbězích narazíte na poníky, kozy, prasata, ale i exotičtější zvířata, jako jsou třeba klokani. V teplých měsících je otevřeno i venkovní terárium, kde je možné spatřit letnění vybraných živočichů v prostředí podobném jejich původnímu biotopu. Pro chovatelské kroužky byly zřízeny dvě místnosti plné králíků a hlodavců doplněné některými zástupci ptáků. V prostorách Stanice přírodovědců ale nenaleznete pouze exotická zvířata. Velká pozornost je zde zaměřena i na ochranu volně žijících druhů. Podmínky k životu v samém centru Prahy zde mají například tři druhy chráněných čolků a nespočet plazů. Pro ně bylo vytvořeno zimoviště či vyhřívací stráň. Výčet ochrany místních živočichů lze doplnit i o expozici volně žijícího hmyzu – "Insekt hotel". K pozorování obojživelníků doporučujeme malý rybníček osázený vodními rostlinami. Dětští návštěvníci jistě ocení hřiště, rodiče pak možnost posezení v zahradním altánu. 

V přední části areálu se nachází malá alpínská zahrada, ovocný sad a další doprovodná zeleň. V horní části zahrady nad skleníky je možno navštívit bylinkovou zahradu. Součástí této zahrady jsou i zeleninové záhony, trvalkové výsadby, štěrkový záhon, hmyzí hotel, skleníček apod. Je zde možnost čerpat inspiraci i pro vlastní zahradnické pokusy.

 

Rostliny
Co u nás najdete? Ve sklenících subtropické a tropické rostliny, sukulentní rostliny (listové sukulenty + kaktusy), cibulovité a hlíznaté rostliny apod. V přírodní zahradě najdete naučnou bylinkovou zahradu, zeleninovou zahradu, trvalkové záhony, ukázku "jedlého lesa", tradiční i netradiční ovocné stromy apod.
Zvířata
Prohlédněte si naše svěřence, které u nás můžete potkat: od krokodýla, anakondy, varana, přes klokany, poníky, lamu až po králíky a hlodavce.
Adopce zvířat
Hledáme adoptivní rodiče pro naše zvířata! Rozšiřte své rodiny o nového člena a staňte se adoptivními rodiči zvířat ze Stanice přírodovědců.

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • VOLNÁ MÍSTA VE ŠKOLCE

  VÍCE INFORMACÍ
 • Nadchla ji analogová fotografie

  VÍCE INFORMACÍ
 • Aktuální covidová opatření

  VÍCE INFORMACÍ
 • Volná místa v kroužcích Klubu Klamovka (únor – červen 2022)

  VÍCE INFORMACÍ
 • KAZ – Klub anonymních záškoláků

  VÍCE INFORMACÍ