Permakultura

Slovo, které někomu neříká vůbec nic, někomu možná vytanou na mysli poučky o přírodním způsobu zahradničení. Bohužel, často drobet vytržené z kontextu. O čem skutečně je tento myšlenkový proud, který založili v Austrálii v sedmdesátých letech Bill Mollison a David Holmgren?

Jak již slovní složenina napovídá, jedná se o vizi udržitelného, permanentního hospodaření, kultury.

Nejedná se však jen o vytváření designu prostoru lidských sídel a jejích okolí za účelem získání zdravějších potravin a dalších produktů bez zátěže životního prostředí. Jedná se o odpověď na environmentální krizi pozitivistickým způsobem. To znamená, že se snažíme řešit, co chceme a můžeme sami udělat a změnit, než o tom s čím obecně nesouhlasíme a chceme změnit u druhých. Nezřídka se ekologické smýšlení omezuje k lamentováním nad ubývajícím deštným pralesem, ideálně s kávou a sušenkou z palmového oleje v ruce. To ale svět nikam neposune.

Myslet globálně, jednat lokálně. Péče o zemi, péče o lidi, spravedlivé dělení a sdílení toho, co nám země nabízí, a to i s generacemi, které přijdou po nás. Jsou to hesla, která možná znějí suše a nezáživně, ale ve skutečnosti se to dá pojmout jako spousta legrace a dobrodružství.

Osázení zapomenutého květináče na zábradlí Jiráskova mostu pod Tančícím domem květinami namísto odpadků.

Tvorba designu zahrady – péče o zahradu

Příprava oplocení pro pastvu koz a ovcí za účelem managementu chráněných stepních lokalit v Radotínském údolí projektu Pražská pastvina.