Paní učitelko, kde se bere med?

Děti se rády dozvídají, jak funguje svět okolo nich. Mají na to škálu speciálních slov, kterými zkouší dospělé od chvíle, kdy se naučí mluvit. Po období věty: „Co je to?“ nejen u dvouletých dětí, je asi nejčastější otázka: „Proč?“, hlavně u dětí tříletých. Za zmínku ale stojí jistě i slova: „kde, kdo, jak, kdy a kolik.“ Otázky kladou především batolata tak často, že dospělák mnohdy nestíhá odpovídat. Obvykle má dospělý tendenci využít zmíněnou slovní zásobu a začít se také ptát. Jeho otázky jsou ale mnohdy ještě komplikovanější. Nejčastější otázky ve vyšších vývojových stádiích člověka jsou pak možná: „Za kolik?“ nebo „Co za to?

Kde se bere med?

V DDM hl. m. Prahy – Karlínském Spektru již po mnoho let funguje jako kroužek Centrum pro předškolní děti Kostička, ve kterém se přijímají děti ve věku od 2 a půl roku. Náplní práce pedagogů v Kostičce je mimo jiné i odpovídat na otázky dětí a ukazovat jim, jak funguje svět. Když tedy přijde otázka: „Paní učitelko, kde se bere med?“, je nutné dodat odpověď. Ale prosté: „Od včel“ děti většinou neuspokojí, neboť skoro jistě bude následovat: „A proč?“ Pro tento případ jsme s Kostičkou letos zapojeni do projektu Medová snídaně.

Medová snídaně

Projekt Ministerstva zemědělství ČR s názvem Medová snídaně probíhá po celé republice. Cílem projektu je podporovat zdravý životní styl, jehož součástí je i snídání, a propagovat zdravé potraviny, jako například med. Školská zařízení navštěvují samotní včelaři, kteří dětem povídají o oboru včelařství a o významu chovu včel pro zemědělství a zachování biodiverzity krajiny. Ministerstvo zemědělství zajišťuje potraviny, které děti po přednášce posnídají. Když jim odborník přiblíží včelařství, namažou si děti chléb medem, o kterém už v tu chvíli ví, odkud se bere. A když se pak s dětmi pobavíte o včelách, určitě vám o nich už budou schopné říct víc, než jen to, že bzučí.

Brzy se děti zase na něco zeptají, a to je moc dobře. Jak jinak by totiž zjistily, jak funguje svět okolo nich. Že snídaně je důležitou součástí dne, že včely nejsou nepřátelé a že chléb padá na zem vždy namazanou stranou, zvláště když jde o chléb namazaný medem. „Bzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.

 

Více o projektu Medová snídaně: http://zsmze.cz/marketing/
Více o CPD Kostička: https://ddmpraha.cz/karlinske-spektrum/Projekty_a_dalsi_aktivity/Predskolaci/Centrum_pro_predskolni_deti_Kosticka