Sázavské pádlo 2018

Měli jste jako děti nějakou akci, na kterou jste se těšili celý rok dopředu, a když skončila už jste se nemohli dočkat dalšího roku? Většina mých přátel se takto těšila na letní tábor, kde zase uvidí své kamarády, či na Vánoce a kupu nových dárků. Samozřejmě tábory a pečení cukroví s mamkou jsou fajn, ale já se vždy těšila na Sázavské pádlo. Vždy první víkend v květnu se v Pikovicích schází dětské vodácko-turistické oddíly z Prahy a soupeří mezi sebou o Sázavské pádlo (jak napovídá název akce) a Sázavského medvěda. Medvídek je odměnou pro malé děti, Pádlo pro větší. A aby se ani starší patnácti let nenudili, existují i kategorie pro instruktory a vedoucí.
Na této akci mě bavilo, že soutěžíme nejen ve vodáckých dovednostech, ale bez spolupráce v týmu, šikovnosti a znalostech, nemáme šanci vyhrát. Každá kategorie má tři soutěžní disciplíny – Všestrannost, Sjezd a Kombinace. Sjezd je jednoduchý. Vedoucí s dětmi sjedou skoro dvanáct kilometrů z Krhanic do Pikovic, kde zhruba v polovině jim jednotvárné pádlování zpestří brankoviště. Avšak Všestrannost, to je něco jiného. Jedná se o cca deset stanovišť, kde tým čtyř dětí musí společně splnit zadaný úkol, který je spjatý s tématem závodů. Letos jsme se ocitli na olympiádě, takže si děti mohli vyzkoušet střelbu, hod pravým oštěpem či spolupráci při jízdě na jedné lyži. Dokonce mě některé děti překvapily, kolik toho o olympiádě vědí, i když zažily třeba jen dvě. Nebo když na pramičce přijedou čtyři roztomilí caparti, kterým bylo sotva šest, ale krásně spolupracují, že provedou dva slepé kamarády bludištěm rychleji než patnáctiletí kluci.
A právě nápaditá stanoviště je to, co mě jako dítě nejvíce bavilo. Pamatuji si, jak na téma Francie vyrobili vedoucí kolo, které mělo obrácená řídítka – když zatočíte doprava, pojede doleva. Nebo z klády rafinovaně přivázanou k stromům vytvořili býka, na kterém jste se snažili udržet co nejdéle. Také start posádek v závodu Všestrannosti stojí za zmínku. Tento rok byl zpestřen startem z bloků, který se už ve školách skoro neučí. Avšak bude těžké někdy překonat slaňování z mostu do lodí (zvláště vtipné byly pokusy trefit se na houpajícím laně na sedačku zavřené deblovky) nebo jamajský bob, kde nám vedoucí dali loď na korbu náklaďáku, posadili nás do ní a pak "vyklopily náklad". Korba se začala pomalu zvedat a my sklouzli se šplouchnutím do vody.  A co vlastně za závod je zmiňovaná Kombinace? Abyste ji vyhráli, musíte se dobře umístit ve Všestrannosti a pak se v Sjezdu nenechat předjet.
Stanoviště Všestrannosti byla to, co jsem si užívala jako malá. Teď, jako vedoucí a pomoc organizátorům, vice oceňuji drobné detaily, se kterými měli někteří vedoucí spoustu práce. Tento rok zdobil tábořiště olympijský oheň, sestávající se z obřího kotle s vyřezaným logem Sázavského pádla, kam si mohly děti přihodit polínko a podpořit tak olympijského ducha. V předchozích letech nám stál větrný mlýn či byly pohádkově vyzdobené záchody. A výzdoba není jediná obdivuhodná věc. Veliké množství lidí ve svém volném čase vymýšlí program pro děti na sobotní večer, kdy závodí jejich vedoucí, shánějí sponzory, aby děti mohly vyhrát hodnotné ceny, zajišťují dopravu lodí na start (doprava víc jak dvanácti pramic není sranda) ručně vyrábějí originální medaile, diplomy a i pádlo, které se uděluje posádce na prvním místě v Kombinaci, je každý rok uměleckým kouskem. 
Přestože kvůli usilovnému fandění posádkám, které přijíždějí do cíle Sjezdu, a večernímu zpívání s kytarou, nemůžu po víkendu skoro mluvit a přes den mrznu nebo se peču v kostýmu, tak se těším na další rok. A třeba vás tahle naše akce zaujala, vezmete děti svých známých a pojede s námi.

Autorkou článku je Šárka, dlouholetá vodácká vedoucí


Galerie