Proběhl ŠESTKAfest s naší účastí

V pátek 23. 11. se divadelní kroužek pro starší děti vydal na sesterskou Stanici techniků na 4. ročník divadelního ŠESTKAfestu. Předchozí dva roky se členové tohoto kroužku zapojili do festivalu především v roli diváků, diskutujících a účastníků workshopu. Letos měli poprvé možnost vyzkoušet si i roli protagonistů divadelního představení, kteří jsou následně podrobeni drobnohledu diváků v diskusním klubu.

Divadelní kroužek II vystoupil na festivalu pod názvem Divadlo Spektrum se svou adaptací povídky Oscara Wilda Strašidlo cantervillské, která měla premiéru v červnu tohoto roku. Po prázdninách se podařilo představení obnovit i přesto, že se vyměnili někteří členové skupiny. Zejména od nováčků účast na festivalu vyžadovala velké úsilí, protože museli za měsíc a půl zvládnout to, na čem ostatní pracovali půl roku. Nicméně i divadelníci služebně starší projevili smysl pro kolektivní práci a poctivě chodili na extra zkoušky, bez kterých by se účast na festivalu nedala zvládnout.

Kromě prosté příležitosti stanout před publikem, znamená festival pro děti také zkušenost zahrát si v novém, nezvyklém prostředí, nejen před rodinou a kamarády, ale i cizími diváky a následně si od nich vyslechnut pochvaly i kritiku.

Festival byl zahájen seznamovacím programem pro účastníky. „Spektrácké” představení pak bylo druhým bodem programu. Po společné večeři následoval Sirotčinec domácího souboru Stanice techniků a již zmíněná diskuse, která se nesla ve velmi přátelském duchu a děti se pod vedením zkušené lektorky učily, kromě vyjadřování svých názorů, také uvažovat nad zhlédnutými představeními z různých úhlů pohledu. Kromě diskuse získaly soubory zpětnou vazbu též prostřednictvím vzkazů psaných diváky bezprostředně po vystoupení, které pak dostaly na památku.

Někteří členové naší skupiny se v průběhu pátečního večera rozjeli postupně domů, nebo na další akce, jiní zůstali na celý víkend a mohli se zúčastnit i sobotních workshopů, dalších představení a nedělního programu. Letos byl v sobotní nabídce klaunský workshop, storytelling (vypravěčství) či už tradiční psaní festivalového časopisu.

ŠESTKAfest je skvělá akce pro děti, na kterou se rády vrací. Celému týmu Stanice techniků patří za její přípravu veliký dík.
 
Postřehy jednoho z účastníků celého festivalu:
Co se ti na letošním ŠESTKAfestu nejvíce líbilo?
Workshopy, ale i další program. Přihlásil jsem se na klaunský workshop. Učili jsme se různé triky: třeba jak smotat myš z nafukovacího balónku nebo klaunské příchody a zakopávání.
V neděli jste v rámci festivalu vyrazili na prohlídku do Werichovy vily. Co jste tam zažili?
Byla tam hezká výstava. Např. Werichovy brýle, plakáty, talířky, karty.
Zaujalo tě nějaké divadelní představení?
Hodně se mi líbilo vyprávění. (Inspirativní představení Příběhový jukebox)
Chystáš se na ŠESTKAfest vyrazit i příští rok?
Určitě!