Chemie
Poslední aktualizace 16. 6. 2025, v 7:15.
Kroužky pro školní rok 2024/25 byly ukončeny ve čtvrtek 12. června 2025. Termíny kroužků na školní rok 2025/26 budou vypsány, až budou známy školní rozvrhy 2025/26.
Od školního roku 2012/13 laboratoř chemie na Stanici přírodovědců úzce spolupracuje s Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Dejvicích. Ti nejlepší mají možnost o prázdninách pracovat několik týdnů na pracovištích ÚOCHB.
Nadační fond IOCB TECH podporuje kroužky chemie ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy.
Aktuality
Festival vědy
Ve školním roce 2024/25 se bude konát Festival vědy 18. června 2025.
Akademie mládeže
Přednášky Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Stanice přírodovědců Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy pořádají pro studenty gymnázií, odborných škol, a pro ostatní zájemce LVIII. Program zatím není znám.
Každoroční setkání chemiků z chemických kroužků
Kde a kdy:
Předprázdninový sraz: bude v pondělí 23. 5. 2025 v 18.00, Pivnice U Bazénu – nyní Jankovna (Mírového hnutí 2137/7), Chodov, stanice busu Brodského.
Vánoční sraz bude ve čtvrtek 18. 12. 2025 v 19:00, Pivnice U Bazénu - Jankovna.
Kroužky ve školním roce 2025/26
Podle počtu zájemců bude provedeno rozdělení do kroužků. Začátečnické kroužky jsou vždy pouze 90 minut a jsou určeny pro tři stupně začátečníků (viz níže). Kroužky pro pokročilé jsou od 17.00 a jsou 135 minut. Termíny i se svojí náplní na základě přihlášek budou zveřejněny v polovině září. Kroužky zahájí svou činnost v týdnu od 22. září 2025. Během října a listopadu je možné se do kroužků dohlásit. V lednu 2026 je možné se dohlásit na druhé pololetí, ale zavisí to na znalostech.
Rozložení kroužků:
Pondělí: 15.00
Pondělí: 17.00
Úterý: 15.00
Úterý: 17.00
Středa: 15.00
Středa: 17.00
Čtvrtek: 15.00
Čtvrtek: 17.00
Informace pro ty, kteří již kroužky navštěvovali v minulém roce:
U vás nepotřebuji osobní pohovor, poněvadž vaše znalosti jsou mi známy. Potřebuji pouze tři následující informace, které mi pošlete na e-mail:
- mám/nemám zájem ve školním roce 2025/26 chodit na kroužek chemie
- změny v e-mailové adrese a telefonním čísle, případně změny bydliště a školy
- mohu chodit v těchto dnech: doplníte ihned, jakmile budete znát školní rozvrh – čím více volných termínů uvedete, tím je větší šance, že budete moci navštěvovat kroužek s náplní, která vám bude více vyhovovat
Informace pro nové zájemce:
Přihlásit se mi můžete na níže uvedenou e-mailovou adresu kdykoliv během prázdnin nebo i během školního roku, ale se všemi z vás budu potřebovat osobně krátce promluvit. Náplní "pohovoru" bude zjištění vaších údajů (jméno, příjmení, rodné číslo, pojišťovna, adresa, číslo mobilu, e-mail, název školy, jméno a příjmení zákonného zástupce, jeho mobil a e-mailová adresa), přibližné znalosti chemie (nic neví, začátečník, průměrné znalosti, dobré znalosti, ví tolik, že se od něho můžeme učit atd.).
Pohovory mohou proběhnout kdykoliv před prázdninami nebo potom poslední týden v srpnu nebo začátkem září. Pohovory vždy na základě telefonické domluvy.
Pokud se někdo rozhodl dodatečně, je možné se telefonicky domluvit na možnostech.
Náplň kroužků:
Laboratorní práce z chemie: anorganické, analytické, organické, výběr z fyzikální chemie a biochemie
Laboratorní technika i pro "nechemiky", např. biology, farmaceuty, mediky...
Vaše dobrá příprava na chemické soutěže či přijímací zkoušky
V posledních letech se nám osvědčilo rozdělení tematiky do 6–7 let. Toto je upraveno pro ty, kteří ještě nemají chemii ve škole a začínají již s chemií ve 12 nebo 13 letech. Pro ty, kteří přijdou do kroužku později, je pochopitelně nutné obsah zhustit – není to problém, poněvadž lze předpokládat, že začátečnické znalosti již mají. Přibližná náplň rozdělená do 6 let je následující:
1. rok – začátečníci Z1: Základy obecné chemie, praktické provedení sedimentace, filtrace, centrifugace, krystalizace, destilace, sublimace a extrakce. Základní typy reakcí, praktické ověření závislosti rychlosti reakce na podmínkách, koncentrace roztoků a jejich příprava, kyseliny, zásady, soli, názvosloví (hydridy, oxidy, kyseliny, hydroxidy, soli, anionty, kationty), základy výpočtů, vyčíslování acidobazických a redoxních rovnic. Periodická tabulka prvků
2. rok – začátečníci Z2: Základy anorganické chemie, vodík, kyslík, nekovy, kovy, přechodné kovy. Příprava, výroba, vlastnosti, nejdůležitější sloučeniny. Praktické provedení některých příprav látek a jejich vlastností.
3. rok – začátečníci Z3: Základy organické chemie, přípravy uhlovodíků, přípravy halogenderivátů a jejich reakce, přípravy hydroxyderivátů a etheru, přípravy N látek, přípravy aldehydů a ketonů, reakce aldehydů a ketonů, přípravy karboxylových kyselin, přípravy funkčních a substitučních derivátů karboxylových kyselin. Praktické přípravy základních představitelů jednotlivých skupin.
4. rok – pokročilí P1: Kvalitativní analytická chemie anorganických látek (kationty, anionty), kvantitativní analytická chemie anorganických látek, gravimetrie, volumetrie (alkalimetrie, acidimetrie, manganometrie, jodometrie, argentometrie, chelatometrie - vždy přímá a zpětná titrace), základy kvalitativní organické analýzy, vybrané metody instrumentální analýzy.
5.–6. rok – pokročilí P2: Praktické přípravy organických látek základními metodami (např. přípravy halogenderivátů: radikálové, elektrofilní a nukleofilní substituce, adice, výměna halogenu, méně časté přípravy, reakce s halogenderiváty: Wurtz, Wurtz-Fittig, Friedel-Crafts, dehydrohalogenace, Williamson, Grignardovo činidlo a jeho reakce na primární, sekundární, terciární alkoholy a na karboxylové kyseliny).
7. rok – pokročilí P3: Vícestupňové syntézy organické chemie.
Více informací můžete získat na e-mailu: prozde@seznam.cz nebo na telefonu 776 781 923 (nebojte se mi zavolat).
Starší stránky na adrese www.chemici.cz, které fungovaly ještě v letech 2012-13 již bohužel nejsou aktualizovány.
Zdenko Procházka
Články k tématu